Adım Adım Kemik Suyu… Şifa İksiri

Kızım dünyaya geldikten ve katı gıdaya geçtikten sonra mutfak devrimi yaşadığımız andı. Menümüze ilk katılanlardan biri Kemik suyu oldu. Çünkü kemik iliği sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan beyaz kan hücrelerinin farklı türlerini üretiyor ve bu hücreler de enfeksiyonları önleyip mücadele ediyorlar. İşin bu noktası her ne kadar benim için yeterli olsa dahi iyi bir kollajen kaynağı olması da bonus özelliği olarak mutfağın baştacı olma adayı.

Tabiki bu konuda sadece bir araştırmacıyım. Hepsi bireysel edinimlerim ve tecrübelerimle derlenmiş özetler niteliğinde.

İlk defa kemik suyu yapmaya karar verdiğimde bir takım yanlışlıklar yaptım. Zamanla doğruyu bulsam da güzel bir kemik suyu elde etmek isteyenler için tecrübelerimden yola çıkarak tüm yolu anlatacağım.

Öncelikle kemik suyunu koyun, inek yada tavuk kemiği kullanarak yapabilirsiniz. Tamamen sizin tercihinize yada imkanınıza bağlı. Eğer kasaptan kemik alacaksanız iliğini rahat çıkartabilmek için kırmalarını rica edebilirsiniz.

Kemik suyu yapmaya sabah erken başlamak akıllıca bir tercih. Çünkü uzun saatler kaynatmamız gerekecek. Bunun için ön hazırlık yapmalıyız zira kemiği kaynatmadan önce bünyesindeki kandan tamamen kurtulmamız gerekiyor. Aksi halde kaynattığımız suyun üzerinde kahverengi köpükler oluşuyor ki bunlar kanın ısıyla birleşip köpürmesinden kaynaklanıyor. Eğer ki bunlar kaynatma işlemi öncesinde ayrılmazsa kemik suyunun kalitesi düşüyor ve acılık oluşuyor.

Peki bu ayırma işlemini nasıl yapıyoruz; kemiğimizi tamamen örtecek miktarda suyun içerisinde bekletip ara ara kemiğin yönünü ve suyunu değiştiriyoruz. Ben bu işleme akşam yatmadan bir kaç saat önce yapmaya başlıyorum ki bir kaç kez kemiğin yönünü ve suyu değiştirebileyim diye. Yatmadan önce tekrar yön ve su değişikliği yapıyorum. Sabah kalktığımda işlemi son kez tekrarlanıyorum ve o arada kemiği kaynatmak için diğer hazırlıklarımı yapıyorum.

Geniş bir tencere ilk ihtiyacımız olan şey. Kemik suyu yaparken içine bol soğan, sarımsak, havuç koyuyorum. Tane karabiber ve limon da olmazsa olmazı bu işin bana göre. Bu kısımda yaratıcılığınıza yada damak tadınıza göre eklemeler yapabilirisiniz. Biraz da elma sirkesi koyuyoruz. Limon ve sirke iliğin kendini salmasını sağlıyor. Eğer varsa ve seviyorsanız bir tutam dereotunu da kaynatırken muhakkak ekleyin derim. inanılmaz bir aroma veriyor. Malzemelerimizi hazırladıktan sonra kemiğimizi tencereye yerleştirip, tencerenin alabildiği kadar da su koyduğumuzda ki uzun saatler kaynayacağı için buharlaşma payını da işin içine katmış oluyoruz. İşimiz şimdilik tamam gibi.

İlk olarak kaynayana kadar altını açıp sonrasında en kısık ocağa alıp unutmamız gerekiyor. En az 8-10 saat. Müthiş lezzetli ve faydalı bir kemik suyunun yolculuğu başlıyor.

Evde kemik suyu kaynatmanın en güzel taraflarından biri de kokusunun evi yuva yapması bana göre. Bir evde kemik suyu kaynıyorsa o evin içinde size bunca zahmete değeceğine inandığınız bir aileniz vardır. Bu da çok şey demektir. Evde kaynayan tencere bacası tüten fabrikadır. Sizi anne yapan, eş yapan şeydir. Duygusal dokunuşlarla açıklamış olabilirim ama bana göre yapılan her işin içinde duygu zaten olması gereken şeydir. Benim yemeklerimde, tariflerimde her şeyden önce tencereye sevgi girer. Kızım oyun oynarken bile malzemeler arasında su, tuz, sevgi der. Ve sevgi olduğu her yeri daha güzel yapar. O ocakta kaynayan kemik suyu da olsa. Çay da Çorba da.

Konuyu bu kadar güzel dağıttıktan sonra, kemik suyunu kaynatma işlemi bittikten sonra diye akışa dönebilirim sanırım.

Evet kemiğimiz güzelce kaynayıp iliği ayrıldıktan ve suyu güzel bir renk ve aroma aldıktan sonra buzdolabında bekletme öncesi dinlenmeye alıyoruz. Kış aylarında bu işlem daha hızlı oluyor. Özellikle balkona koyma imkanımız varsa hızlı şekilde ısı kaybedip, buzdolabına koyulabilecek kıvama geliyor.

Kemiğimize de kendimize de biraz izin verip dinlendirme vakti. Esasen işlemler anlatıldığı kadar yorucu değil. Kendi kendine kaynayıp duran bir tencereden bahsediyoruz aslında. İşimiz bir sonraki gün. Çünkü kaynayan kemik suyu buzdolabında bir gece beklediğinde tüm zararlı olan yağ tabakası yüzeyde toplanacak ve biz onu kemik suyumuzdan ayıracağız. Altında bize hem içindeki bol soğan, sarımsak , ilik ve diğer koyduğumuz malzemelerden kaynaklı vitamin hem de kollajen kalacak.

Peki koca bir tencere kemik suyunu ki ben ona şifa iksiri diyorum, nasıl saklayacağız.

İki çeşit önerim var uyguladığım.

Ufak bebeği olanlar için ki ben kızım ufakken her yemeğine taze şekilde koymak için bu yöntemi uyguluyordum; buz poşetleri. Bilindik ama biraz bela bir yöntem. İlla ki o su poşetten bir yerden akıyor, yağlanıyor, sevimsiz hale geliyor. İsteyen ikame yöntem olarak buz kabını deneyebilir. Denemedim ama yapanlar var. Daha temiz iş.

İkinci önerim ise: artık normal tencere düzeninde olan aileler için ideal. Plastik bardakları üzeri yaklaşık 2 parmak kalana kadar doldurup çünkü sıvı donduğu zaman genleşiyor bilgisini de araya sıkıştırdıktan sonra, ağzını strechfilm le kapatıyorum. Buzluğun içine ilk defa dizerken sıvı formda oldukları için ilk sıradan sonra bir kesme tahtası koyarak ikinci sırayı diziyorum. donduktan sonra farketmiyor tabi. İşlem tamam. Artık her yemeğin içine sağlık ve sevgi katabilir, bonus hanenize bir yıldız daha atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s